Fabryka Wiórów Design

Kochamy drewno i wszystko co można z niego wykonać

Fabryka Wiórów Design

Z czego tworzymy...

Orzech włoski

Orzech włoski to przede wszystkim drewno ciężkie, twarde i średnio podatne na kurczenie. Zaletą jest bez wątpienia jego niezwykła kolorystyka. Jako wadę natomiast wskazać można żmudny proces polerowania. Z drugiej jednak strony świadczy to o naprawdę ogromnej wytrzymałości.

Orzech włoski jest w naszych warunkach rzadko spotykany w uprawach leśnych. Występuje raczej jako dziko rosnący lub sadowy. Drewno orzecha charakteryzuje się bielą w kolorze kremowo-obrązowym, twardziel natomiast jest ciemnobrązowe z delikatną poświatą szaro-zieloną. Orzech włoski ma strukturę i rysunek dość zawiły, co odróżnia go od regularnego hodowlanego orzecha amerykańskiego. To jeden z najbardziej ceniony gatunków drewna występujący w naszym kraju.

 

Dąb

Dębina to przede wszystkim drewno ciężkie, twarde i średnio podatne na kurczenie. Zaletą jest bez wątpienia łatwość, z jaką poddaje się obróbce: dość łatwo jest je wygiąć, skleić czy zabarwić. Jako wadę natomiast wskazać można żmudny proces polerowania. Z drugiej jednak strony świadczy to o naprawdę ogromnej wytrzymałości.

Dębina to materiał, który trzeba umiejętnie i starannie suszyć, w przeciwnym razie możliwe jest powstawanie pęknięć. Warto również wiedzieć, że jest to drewno zawierające spore ilości garbników, co sprawia, że kontakt ze związkami żelaza może powodować jego odbarwienie. Uważa się, że im szersze są słoje dębiny, tym jest ona twardsza. Z kolei niewielkich rozmiarów słoje to znak, że drewno jest miękkie, podatne na ścieranie. Dąb jest bardzo odporny na działanie wody. Dzięki tym właściwością staje się idealny na deski kuchenne.

 

Jesion

Drewno jesionowe ma kolor od żółto-białego do brunatnego (im ciemniejsze tym twardsze) o wyraźnym usłojeniu. Jesion jako tarcica przypomina z usłojenia drewno dębowe, lecz pozbawiony jest charakterystycznych dla dębiny płomyczków błyszczu i wyraźnej bieli. Ze względu na dobre właściwości stolarskie i usłojenie zbliżone do dębu, jesion nazywany jest czasem drewnem „za młodych na dąb”, czyli ludzi którzy chcą drewna wyraźnego i odważnego w wyglądzie, ale nie tak klasycznego jak dębina. Tarcica jesionowa znalazła podstawowe zastosowania w stolarce budowlanej, meblarstwie tradycyjnym i artystycznym, podłogch, schodach, wykończeniach mieszkań, lutnictwie oraz produkcji trzonków do narzędzi. 

 

Akacja

Wyraźny i charakterystyczny rysunek sprawia, że drewno akacji ma duże walory dekoracyjne. Akacja nie ma łatwo wyczuwalnego i rozpoznawalnego smaku i zapachu. Drewno to jest giętkie i elastyczne, trudno ulega uszkodzeniom, dzięki czemu akację nieraz porównuje się do dębu, ma bowiem bardzo podobne właściwości. Akacja to drewno doskonale wyglądające i bardzo wytrzymałe, co z pewnością jest największą zaletą. Za wady poczytać można trudności, jakie sprawić może ona, jeśli chodzi o takie czynności jak obróbka mechaniczna - szlifowanie. Z uwagi na dużą wytrzymałość i elastyczność, drewna akacjowego używa się także do budowy konstrukcji górniczych, masztów i beczek, a także sprzętu sportowego. Akacja powszechnie wykorzystywana jest również w snycerstwie.

Jak pielęgnować drewniane deski

JAK PIELĘGNOWAĆ DREWNIANĄ DESKĘ DO KROJENIA?

 

  • zdecydowanie nie myjemy desek w zmywarkach
  • po każdorazowym umyciu deskę przecieramy do sucha i odstawiamy na miejsce
  • co jakiś czas przecieramy deskę olejem, aby wzmocnić jej zabezpieczenie (o tym jaki olej wybrać piszę poniżej).
  • Tak często jak mamy potrzebę przecieramy deskę ściereczką nasączoną octem, aby zdezynfekować jej powierzchnię.

 

Drewno nie lubi wody. Ma organiczna budowę i mikroskopijne kanaliki sprawiają, że woda z łatwością wnika w jego głąb powodując butwienie. Jak temu zapobiec? Olejem. Olej zabezpiecza drewno, wnika w nie pozostawiając ochronną powłokę, która nie pozwala wodzie wchodzić w reakcję z jego tkankami. Nie jest to jednak zabezpieczenie trwałe. Każdorazowe mycie deski ściera olej i osłabia jego funkcję ochronną. Należy więc regularnie powtarzać olejowanie. Jak często? Na to nie ma reguły. Wszystko zależy od tego czy deski raczej stoją czy używacie je codzienne. Obserwujcie je. Jeśli są jaśniejsze niż w momencie zakupu to pora na olejowanie. Zazwyczaj dla desek codziennie używanych zaleca się olejowanie co dwa tygodnie. Im więcej warstw oleju naniesiemy tym staną się bardziej trwałe. Z czasem sami zauważycie, że olejowanie nie jest już tak bardzo potrzebne jak kiedyś.

 

JAKI OLEJ WYBRAĆ DO ZABEZPIECZENIA DREWNIANEJ DESKI DO KROJENIA?

 

Do wyboru mamy dwa rodzaje olei:

 

  • JADALNE (np. lniany, kokosowy, z orzecha włoskiego lub oliwa z oliwek). 

Najlepiej nanosić je na ciepło- podgrzać w kąpieli wodnej (aby uniknąć jego     zagotowania). Dzięki temu rozgrzany olej może wniknąć w głąb drewna i lepiej je zabezpieczyć.

 

  • „PROFESJONALNE” czyli z certyfikatami do kontaktu z żywnością.

Zazwyczaj tworzone są na bazie olejów naturalnych. Domieszka rozpuszczalników i wosków sprawia, że wnikają one z łatwością w głąb drewna, dlatego nie trzeba ich podgrzewać, a do pełnego zabezpieczenia potrzeba mniej warstw niż olejów naturalnych. Na rynku istnieje kilka dobrej jakości olejów z certyfikatami do kontaktu z żywnością.

Witajcie!

FABRYKA WIÓRÓW DESIGN powstała z pasji do natury, pięknych prostych przedmiotow z duszą i zamiłowania do "dłubania" w drewnie. Nasze prace wykonywane są ręcznie, głównie z drewna pozyskanego z wiatrołomów ,ze starych rozbieranych chałup czy też wycinki drzew starych , chorych bądź zagrażających życiu ze wzgledu na swe umiejscowienie. Wszystkie prace wykonujemy sami od początku do końca. Większość z naszych prac to pojedyncze egzemplarze, wykonane z wielką dbałością a widoczna czasami niedoskonałośc jest jedynie świadectwem ich ręcznego wykonania i podkreśla ich unikatowość.  Głownym materiałem z którego tworzymy jest orzech, jesion, dąb oraz brzoza  i tak sobie siedzimy i dłubiemy a rezultaty naszej pracy możecie zobaczyć i jeśli wam się spodobają to zakupić na tej stronie.Jeśli szukacie dla siebie czegoś innego lub coś wam chodzi po głowie , napiszcie a może będziemy mogli pomóc :)

 

Wszystkie produkty wykonujemy ręcznie z materiałów wysokiej jakości.
Każdy nasz wyrób jest jedyny w swoim rodzaju.
Nie ma dwóch takich samych desek do krojenia czy podkładek pod kubek.
To czyni je unikatowymi i wyjątkowymi.
Do każdego produktu dorzucamy gratis garść dobrej energii, która towarzyszy nam w czasie robienia tego, co kochamy.

Wszystkie produkty wykonujemy na zamówienie, dlatego termin realizacji to minimum 5 dni roboczych.
Jakość jest dla nas najważniejsza, dlatego zdarza się, że termin wydłuża się o kilka dni.
Zawsze informujemy o tym Klienta.
Czym jest to spowodowane?
Czasem końcowy efekt nas nie zadowala w 100%, wówczas dokładnie go dopieszczamy.