Fabryka Wiórów Design

Kochamy drewno i wszystko co można z niego wykonać

Fabryka Wiórów Design

Jak pielęgnować drewniane deski

JAK PIELĘGNOWAĆ DREWNIANĄ DESKĘ DO KROJENIA?

 

  • zdecydowanie nie myjemy desek w zmywarkach
  • po każdorazowym umyciu deskę przecieramy do sucha i odstawiamy na miejsce
  • co jakiś czas przecieramy deskę olejem, aby wzmocnić jej zabezpieczenie (o tym jaki olej wybrać piszę poniżej).
  • Tak często jak mamy potrzebę przecieramy deskę ściereczką nasączoną octem, aby zdezynfekować jej powierzchnię.

 

Drewno nie lubi wody. Ma organiczna budowę i mikroskopijne kanaliki sprawiają, że woda z łatwością wnika w jego głąb powodując butwienie. Jak temu zapobiec? Olejem. Olej zabezpiecza drewno, wnika w nie pozostawiając ochronną powłokę, która nie pozwala wodzie wchodzić w reakcję z jego tkankami. Nie jest to jednak zabezpieczenie trwałe. Każdorazowe mycie deski ściera olej i osłabia jego funkcję ochronną. Należy więc regularnie powtarzać olejowanie. Jak często? Na to nie ma reguły. Wszystko zależy od tego czy deski raczej stoją czy używacie je codzienne. Obserwujcie je. Jeśli są jaśniejsze niż w momencie zakupu to pora na olejowanie. Zazwyczaj dla desek codziennie używanych zaleca się olejowanie co dwa tygodnie. Im więcej warstw oleju naniesiemy tym staną się bardziej trwałe. Z czasem sami zauważycie, że olejowanie nie jest już tak bardzo potrzebne jak kiedyś.

 

JAKI OLEJ WYBRAĆ DO ZABEZPIECZENIA DREWNIANEJ DESKI DO KROJENIA?

 

Do wyboru mamy dwa rodzaje olei:

 

  • JADALNE (np. lniany, kokosowy, z orzecha włoskiego lub oliwa z oliwek). 

Najlepiej nanosić je na ciepło- podgrzać w kąpieli wodnej (aby uniknąć jego     zagotowania). Dzięki temu rozgrzany olej może wniknąć w głąb drewna i lepiej je zabezpieczyć.

 

  • „PROFESJONALNE” czyli z certyfikatami do kontaktu z żywnością.

Zazwyczaj tworzone są na bazie olejów naturalnych. Domieszka rozpuszczalników i wosków sprawia, że wnikają one z łatwością w głąb drewna, dlatego nie trzeba ich podgrzewać, a do pełnego zabezpieczenia potrzeba mniej warstw niż olejów naturalnych. Na rynku istnieje kilka dobrej jakości olejów z certyfikatami do kontaktu z żywnością.