Fabryka Wiórów Design
Z czego tworzymy...
Orzech włoski
Orzech włoski to przede wszystkim drewno ciężkie, twarde i średnio podatne na kurczenie. Zaletą jest bez wątpienia jego niezwykła kolorystyka. Jako wadę natomiast wskazać można żmudny proces polerowania. Z drugiej jednak strony świadczy to o naprawdę ogromnej wytrzymałości.
Orzech włoski jest w naszych warunkach rzadko spotykany w uprawach leśnych. Występuje raczej jako dziko rosnący lub sadowy. Drewno orzecha charakteryzuje się bielą w kolorze kremowo-obrązowym, twardziel natomiast jest ciemnobrązowe z delikatną poświatą szaro-zieloną. Orzech włoski ma strukturę i rysunek dość zawiły, co odróżnia go od regularnego hodowlanego orzecha amerykańskiego. To jeden z najbardziej ceniony gatunków drewna występujący w naszym kraju.
Dąb
Dębina to przede wszystkim drewno ciężkie, twarde i średnio podatne na kurczenie. Zaletą jest bez wątpienia łatwość, z jaką poddaje się obróbce: dość łatwo jest je wygiąć, skleić czy zabarwić. Jako wadę natomiast wskazać można żmudny proces polerowania. Z drugiej jednak strony świadczy to o naprawdę ogromnej wytrzymałości.
Dębina to materiał, który trzeba umiejętnie i starannie suszyć, w przeciwnym razie możliwe jest powstawanie pęknięć. Warto również wiedzieć, że jest to drewno zawierające spore ilości garbników, co sprawia, że kontakt ze związkami żelaza może powodować jego odbarwienie. Uważa się, że im szersze są słoje dębiny, tym jest ona twardsza. Z kolei niewielkich rozmiarów słoje to znak, że drewno jest miękkie, podatne na ścieranie. Dąb jest bardzo odporny na działanie wody. Dzięki tym właściwością staje się idealny na deski kuchenne.
Jesion
Drewno jesionowe ma kolor od żółto-białego do brunatnego (im ciemniejsze tym twardsze) o wyraźnym usłojeniu. Jesion jako tarcica przypomina z usłojenia drewno dębowe, lecz pozbawiony jest charakterystycznych dla dębiny płomyczków błyszczu i wyraźnej bieli. Ze względu na dobre właściwości stolarskie i usłojenie zbliżone do dębu, jesion nazywany jest czasem drewnem „za młodych na dąb”, czyli ludzi którzy chcą drewna wyraźnego i odważnego w wyglądzie, ale nie tak klasycznego jak dębina. Tarcica jesionowa znalazła podstawowe zastosowania w stolarce budowlanej, meblarstwie tradycyjnym i artystycznym, podłogch, schodach, wykończeniach mieszkań, lutnictwie oraz produkcji trzonków do narzędzi.
Akacja
Wyraźny i charakterystyczny rysunek sprawia, że drewno akacji ma duże walory dekoracyjne. Akacja nie ma łatwo wyczuwalnego i rozpoznawalnego smaku i zapachu. Drewno to jest giętkie i elastyczne, trudno ulega uszkodzeniom, dzięki czemu akację nieraz porównuje się do dębu, ma bowiem bardzo podobne właściwości. Akacja to drewno doskonale wyglądające i bardzo wytrzymałe, co z pewnością jest największą zaletą. Za wady poczytać można trudności, jakie sprawić może ona, jeśli chodzi o takie czynności jak obróbka mechaniczna - szlifowanie. Z uwagi na dużą wytrzymałość i elastyczność, drewna akacjowego używa się także do budowy konstrukcji górniczych, masztów i beczek, a także sprzętu sportowego. Akacja powszechnie wykorzystywana jest również w snycerstwie.